025-37747454 ..::.. 025-37743053

خانه » فیزیوتراپی » فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفصل یکی از شاخه های تخصصی فیزیوتراپی می باشد. فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفصل به بیمار کمک می کند تا در دوره ی درمانی مفاصل از عوارض جراحی مفصل آسیب کمتری ببیند. فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفصل توسط بعضی از متخصصین جراحی مفاصل به طور جدی سفارش می شود.

 

فیزیوتراپی در جراحی تعویض مفاصل یکی از خدمات تخصصی مجتمع فیزیوتراپی بهاران می باشد.

 

بیشترین عمل تعویض مفصل روی زانو انجام می‌شود. بیمار با راهنمایی جراح ارتوپد و متخصص فیزیوتراپی تصمیم به تعویض مفصل می‌گیرد. متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی و درمان آرتروز زانو قبل و بعد از جراحی، موفقیت آمیز بودن تعویض مفصل زانو را تضمین می‌کند. جراحی تعویض کامل مفصل زانو (TKR) در موارد زیر انجام می‌شود:

  • آسیب دیدن مفصل زانو به دلیل ابتلا به آرتروز زانو، روماتیسم مفصلی و دیگر بیماری‌های استخوانی یا شکستگی
  • زانو درد یا مشکل هم‌محوری در پا که باعث دشواری در راه رفتن، انجام فعالیت‌های روزانه می شود.

در عمل تعویض مفصل زانو بطور کامل، جراح زانو دو سر استخوان‌های مفصل زانو (درشت نی یا تیبیا) و ران (فمور) برداشته و با بخش‌های مصنوعی، متشکل از سرپوش فلزی قرار گیرنده روی سر استخوان ران و سرپوش پلاستیکی قرار گرفته روی سر استخوان درشت نی، جایگزین می‌کند. قطعه پلاستیکی در جراحی تعویض مفصل زانو نیز گاهی اوقات جایگزین کاسه زانو می‌شود.

قبل و بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن، فیزیوتراپی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جهت کاهش درد لگن کمک شایانی به بیماران می کند. آرتروپلاستی یا  جراحی تعویض مفصل لگن (ران)، عملی جراحی است که در آن بخش‌های آسیب دیده مفصل لگن (ران) توسط جراح لگن برداشته می‌شود و با پروتز، جایگزین می‌گردد. افزایش توانایی حرکتی، بهبود عملکرد مفصل لگن (ران) و تسکین درد لگن از اهداف عمل جراحی تعویض مفصل لگن و ران به شمار می‌رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *